Gdzie znaleźć numer VIN ?

Gdzie znaleźć numer VIN ?

Każde samochód ma swój VIN, czyli swój numer nadwozia. Dzięki niemu możemy się bardzo wiele dowiedzieć o danym samochodzie.
VIN jest to skrót od Vehicle Identification Number, czyli numer identyfikujący pojazd. Sprawdzenie poprawności numeru wybitego na nadwoziu z numerem umieszczonym w dowodzie rejestracyjnym to standardowa procedura przed zakupem używanego auta. W wielu przypadkach zdarza się bowiem, że starsze samochody – zwłaszcza sprowadzone jako tzw. „składaki” – mają numer nadwozia wzięty z sufitu i później w przypadku rozbieżności trzeba przechodzić długotrwałą i kłopotliwą procedurę poprawiania numeru.

Gdzie znajdziemy VIN na karoserii? Oto najpopularniejsze miejsca:

Najpopularniejsze miejsca, w których znajdziemy numer nadwozia.

Każdy numer VIN zawierający liczne informacje – najczęściej o kraju produkcji, roku modelowym, często także o typie napędu, wersji silnikowej i opcji wyposażenia – jednak są one zakodowane w formie 17-znakowej kombinacji liter i cyfr. Niestety, nie istnieje uniwersalny i jednolity sposób kodowania przez wszystkich producentów poszczególnych znaków w numerze nadwozia. Najczęściej trzy pierwsze znaki zawsze określają kraj pochodzenia i znak producenta, ale i tu są wyjątki, gdyż np.: Toyota koduje w numerze VIN rzeczywisty kraj produkcji, ale np. europejskie oddziały Opla i Forda jako pierwszą literę zawsze stosują W, która oznacza RFN – mimo że samochód mógł być wyprodukowany Polsce, Belgii lub Portugalii.
Przyjmuje się też, że ostatnich 6 znaków to kolejny numer produkcyjny, jednak i tej zasady nie trzymają się ściśle wszyscy producenci (wyłamują się m. in. Fiat/Alfa Romeo/Lancia i Renault/Dacia).

Informacje jakie zawiera numer VIN

Powrót do góry